vyber sipov lukVybrať si správne šípy môže byt najmä pre začínajúceho strelca pri súčasnej obrovskej ponuke nejednoduchá úloha. Vzhľadom k Vašim potrebám sa Vám v tomto článku pokúsime aspoň priblížiť možnosti ktoré poskytuje jednotlivé materiály šípov a tým Vám pomôcť pri ich výbere.

Pred tým ako si budete kupovať šípy tak si musíte v prvom rade uvedomiť na aký účel ich budete využívať. Podľa toho sa viete rozhodnúť pri voľbe materiálu shaftu ako aj ostatných komponentov šípu. Pokiaľ máte záujem o terčovú strelbu, tak je predpoklad, že budete strieľať aj na väčšie vzdialenosti. V takomto prípade musíte siahnuť po ľahšom, tenšom šípe, ktorý bude mať samozrejme plochejšiu dráhu letu ale menšiu penetráciu. Naopak je to pri love lukom. Tu je potrebné aby šíp odovzdal loveckému hrotu čo najviac kinetickej energie, čo zabezpečuje lepšiu penetráciu. Nájsť ten správny pomer hmotnosti šípov a sily luku pre Vaše potreby si už vyžaduje určitý čas. Bežne je pre tradičného lovca lukom odporúčaná hmotnosť šípu 8 – 10 grainov na každú libru sily luku. Teda ak Váš luk pri Vašej dĺžke náťahu produkuje silu 50# je doporučená hmotnosť šípu 400 – 500 grainov.

Pri výbere šípov nesmiete zabudnúť na minimálnu hmotnosť šípov stanovenú pre Váš luk. Tento údaj často poskytuje výrobca. Najbežnejšie je zaužívané pravidlo, že šíp by nemal byť ľahší ako 7 grainov na jednu libru sily Vášho luku. Ak teda strieľate 50# librovým lukom, tak najnižšia prípustná hmotnosť šípov je 350 grainov.
 
Správna dĺžka a tvrdosť šípu – spine
Nič nemá, teda okrem zlej formy lukostrelca taký vplyv na presnosť ako je tvrdosť šípov – spine. „Spine“ (v ang. preklade chrbtica) je to vlastne ohyb šípu pod určitým zaťažením pri dĺžke 28“. Pre vysvetlenie, ak položíte samotný šíp na dve vodorovné podložky vzdialené od seba 28“ a v strede ho zaťažíte závažím, tak spine je ohyb šípu od vodorovnej polohy spôsobený týmto zaťažením. Čím je šíp mäkší, tým má väčší ohyb a väčšie číslo spine. Teda šíp so ,,spine“ 340 je tvrdší ako šíp so ,,spine“ 750. Šípy s vyšším číslom ,,spine“ sú vhodné do slabších lukov a šípy s menším číslom spine zase do silnejších.

Ako východiskový údaj je možné pri kúpe šípov vychádzať z tabuliek ,,spine selection chart“, ktoré obsahujú doporučené tvrdosti šípov k jednotlivým silám luku. Najvhodnejšie ale je pri výbere šípov zájsť do lukostreleckého obchodu s odborným poradenstvom, kde je možnosť vyskúšať vystreliť rôzne tvrdé šípy – bez pierok.

Určenie správnej dĺžky šípu priamo navazuje na jeho tvrdosť. Čím je šíp dlhší, tým je mäkší. Má síce určenú hodnotu spine ale tá je stanovená na dĺžku 28“. Skrátením šípu sa zvyšuje jeho tvrdosť. O presnom ladení šípov pre Váš luk sa dočítate v ďalšej časti: vyladenie šípov.
 
Aký vzhľad šípov preferujete?
Cena môže pri výbere vzhľadu šípov hrať veľkú rolu. Drevené šípy môžu byť bez povrchovej úpravy, alebo morené, resp. lakované. Sklolaminátové bývajú obmedzené na jednoduché farby (biela, čierna a podobne). Karbónové a hliníkové bývajú v rôznych farbách a prevedeniach. Najlacnejšie sú spravidla v klasickej matnej čiernej farbe, ale moderným trendom je povrchová úprava imitujúca drevo, kamufláž, karbon a podobne a ak ste ochotný si priplatiť za Váš osobný štýl, tak určite nájdete šípy, ktoré Vám vyhovujú.
 
Základné kroky pri výbere šípov
Výber materiálu shaftu – tyčky šípu: Shafty šípov môžu byť vyrobené z dreva, karbonu, hliníka alebo sklolaminátu. Každý materiál má svoje výhody ako aj nevýhody.

Vybrať si správny spine a dĺžku šípov: Pri tomto výbere musíte poznať dĺžku Vášho náťahu, ako aj silu luku pri Vašom plnom náťahu. Údaj o sile uvedený na spodnom ramene luku je len orientačný a pri Vašom náťahu nemusí súhlasiť so skutočnou silou Vášho luku (podrobnejšie sme o sile luku písali v časti článku, vyššie).

Vybrať si celkový vzhľad šípu: Väčšina súčasných karbonových, hliníkových, alebo laminátových šípov je predávaných v čiernej farbe. V súčasnosti však nie je problém nájsť aj karbónové a iné šípy so vzorom dreva, kamufláž alebo aj rôzne iné.
 
Drevené šípy
Najčastejšie nad nimi uvažujú tradiční lukostrelci a dá sa povedať že je to jedna z lacnejších variant šípov, avšak vyžadujú určitú opatrnosť strelca, ako aj stálu údržbu. Pri nesprávnej údržbe je najväčším problémom ohýbanie šípov, ktoré je potom nutné vyrovnávať.

Na druhú stranu ale drevené šípy lietajú tichšie ako duté karbonové, či hliníkové, nakoľko sú z plného materiálu. Ich hmotnosť sa môže líšiť vzhľadom k použitému drevu. Najčastejšie sa pri výrobe drevených šípov využíva cédrové drevo, ale výnimkou nie je ani smrek, bambus, či iná drevina.

Väčšina drevených šípov je vyrábaná v priemeroch 5/16”, 11/32”, a 23/64” a v tvrdosti – „spine“ v 5# odstupoch. Vzhľadom k premenlivosti dreva môže byť však trochu obtiažne nájsť ten správny spine. V každom prípade pre začiatok odporúčame vychádzať z tabuľky tvrdosti šípov „spine chart“ ktorú bez problémov nájdete u každého výrobcu šípov na internetovej stránke.

Úprava drevených šípov, ich skracovanie a podobne je jednoduchá. Postačuje Vám ostrý nôž, alebo pílka na drevo a strúhadlo.
 
Karbónové šípy
Ak už ste si prešli svoje drevenými šípmi a nebaví Vás večné narovnávanie a ošetrovanie šípov, tak by pre Vás mohlo byť riešenie kúpa karbónových. Karbónové šípy sú rovnejšie, nevyžadujú toľkú údržbu a oproti dreveným toho znesú podstatne viac. Jedine ich treba občas kontrolovať či nemajú nejaké praskliny, alebo poškodenia. Výrobcovia karbónových šípov zároveň ponúkajú ku každému typu šípov veľké množstvo končíkov, insertov, adaptérov a závaží, čo umožňuje jednoduchšie vyladenie šípov.

Štandardná hmotnosť shaftu karbónového šípu je v porovnaní s dreveným nižšia. Ak však vyžadujete lepšiu penetráciu tak na trhu nájdete aj shafty s vyššou hmotnosťou. Taktiež použitím závažových trubičiek, ktoré sa vkladajú do vnútorného priestoru šípov viete zvýšiť hmotnosť šípov, čím zmeníte bežné terčové šípy na ťažké lovecké bez toho aby ste nejako ovplyvňovali tvrdosť šípov.

Rezanie karbónových šípov je už o niečo náročnejšie ako u drevených a vyžaduje si špeciálnejšie nástroje. Na trhu sú aj originálne elektrické rezačky šípov, avšak pre domáce potreby si vystačíte aj s malou uhlovou brúskou, prípadne priamou brúskou, treba dbať na to aby ste rez viedli úplne kolmo, resp. ho potom dobrúsili.

Nízke tolerancie v hrúbke stien a rovnosti pri výrobe zabezpečujú karbónovým šípom nemalú výhodu. Keď ste si vybrali šípy, ktoré Vám vyhovujú, s konkrétnymi insertmi, hrotmi a končíkmi a prípadne ste si ich skrátili na požadovanú dĺžku nebude problém do budúcna kúpiť si ďalšie šípy (rovnakej značky a typu) a tieto si upraviť podľa vami už overených šípov. Väčšina karbónových šípov je predávaná len s málo možnosťami vo výbere správnej tvrdosti a to z dôvodu, že počas letu sa karbónové šípy oveľa rýchlejšie zrovnajú ako drevené šípy, čím viac odpúšťajú zle zvolený spine.

Karbónové šípy je možné kúpiť v rôznych priemeroch od tenučkých až po hrubé. Súčasný trend je používať skôr tenšie šípy, nakoľko počas letu kladú menší odpor a zabezpečujú hlbšiu penetráciu oproti hrubším šípom s rovnakou hmotnosťou.
 
Hliníkové šípy
Hliníkové šipy sú na trhu už niekoľko desaťročí. Sú ťažšie ako drevené a karbónové a vyznačujú sa skvelou penetráciou za prijateľnú cenu. Rovnako ako pri karbónových, výrobcovia zabezpečujú len malé tolerancie pri výrobe.
Sú vyrábané v mnohých tvrdostiach a teda ponúkajú možnosť lepšieho jemného vyladenia šípov. Sú veľmi odolné avšak náchylné na ohnutie pri tvrdom alebo bočnom náraze. Ohnuté šípy je možné vyrovnať, ak nie sú príliš poškodené. Vyrábajú sa prevažne v hrúbkach 11/32”, 21/64”, 5/16”, a 9/32” ale aj iných. Ladenie a úprava šípov je podobná ako pri karbónových.
 
Sklolaminátové šípy
Bežne sa s nimi na strelnici alebo pri love nestretnete, ale vzhľadom k ich vlastnostiam sa najčastejšie využívajú pri rybolove, pripadne pri detskej lukostreľbe. Sú najťažšie zo všetkých šípov a zároveň aj najlacnejšie. Pre mladých strelcov poskytujú obrovskú výhodu a to, že sú takmer nezničiteľné. Je veľmi malá pravdepodobnosť že by sa mladému lukostrelcovi pri bežnom použití sklolaminátový šíp zlomil, alebo nejako poškodil. Väčšinou sú predávané v dvoch hrúbkach a to 5/16“ pre šípy na lov rýb a 1“ pre detské šípy.