ako spravne vybrat luk Prvé rozhodnutie: tradičný alebo kladkový? Tradičné luky, či už Longbow alebo reflexný luk nemajú žiadne kladky a veľmi zjednodušene sa dá povedať, že je to vlastne len ohnutá drevená, kompozitná alebo iná palica s napnutou tetivou medzi jej koncami.

Tradičný luk si vyžaduje neustály tréning – stovky a tisíce vystrelených šípov a zdokonaľovanie formy, aby strelec dosiahol aký taký uspokojivý výsledok. Na druhú stranu je už kladkový luk úplne o niečom inom. Je to už kus technológie a v prípade správneho vyladenia vie aj menej skúsený strelec dosiahnuť vcelku uspokojivé výsledky. Taktiež nemožno opomenúť výkon samotných lukov. Tradičný luk sa aj pri rovnakej sile náťahu ani zďaleka nevyrovná rýchlosti akou dokáže vystreliť šíp luk kladkový. Je to už ale na Vás či si vyberiete skôr klasiku v podobe tradičného luku, alebo sa budete hnať za rýchlosťou a presnosťou, ktorú Vám vie poskytnúť kladkový luk.

 

Tradičné luky

tradicny lukAk si vyberiete tradičný luk, tak už budete potrebovať len chránič na predlaktie, ťapku alebo rukavicu a nejaké tie šípy. Nemalou výhodou tradičnej lukostreľby sú v porovnaní so streľbou z kladkových lukov niekoľko násobne menšie prvotné a dá sa povedať že aj následné náklady. Na druhú stranu si streľba klasickým lukom vyžaduje obrovskú investíciu do Vášho času stráveného tréningom, a práve nedostatok tréningu sa samozrejme odrazí vo Vašej celkovej forme a presnosti, najmä na väčšie vzdialenosti.

Výber tradičného luku:
Ako prvé si pri lukostreľbe či už z kladkových alebo tradičných lukov musíte zvyknúť na fakt, že všetky jednotky sú uvádzané v anglických mierach, teda dĺžka v palcoch “ a sila náťahu v librách #. Na každom tradičnom luku sa spravidla na spodnom ramene pod madlom nachádza popis špecifikácie luku, kde je uvedená dĺžka luku, jeho sila náťahu (niekedy aj dĺžka náťahu, pri ktorej táto sila bola nameraná) a často aj jeho obchodný názov.
 
Výber dĺžky luku:
Pokiaľ nie ste veľmi vysoký, tak si bežne vystačíte dĺžkou luku od 62 do 66 palcov. Samotný výber je na Vás, ale treba si uvedomiť že čím je luk dlhší tým viac odpúšťa strelcovi jeho chyby. Na začiatok teda odporúčam zvoliť si radšej dlhší luk.

vyber dlzky lukuVýber sily luku:
Sila luku je uvádzaná v librách ( # ) a mala by byť riadne označená spravidla na spodnom ramene každého luku. Pri klasických lukoch je samozrejmosťou, že čím viac luk natiahneme, tým väčšiu silu musíme vynaložiť a tým väčšiu silu odovzdá luk vystrelenému šípu. Sila uvedená na luku je pri väčšine lukov meraná pri náťahu 28“.

Pri kratších lukoch s dĺžkou okolo 54“ a menej môže byť sila meraná pri náťahu 24“. V prípade že tomu tak je, tak výrobca tento údaj na luk uvedie. Je teda samozrejmosťou, že ak Váš náťah je menší, alebo väčší ako 28“, tak údaj o sile luku je pre vás len orientačný a môže to mať veľký vplyv pri výbere správnych šípov (o výbere správnych šípov sa dočítate v ďalšej časti tohto článku). No a toto je jeden z hlavných dôvodov, teda v prípade že nemáme známeho nejakého skúseného lukostrelca, prečo si pri výbere luku radšej zájsť do „riadneho“  lukostreleckého obchodu, kde Vám vedia poskytnúť aj odborné poradenstvo.

Čo sa týka zmerania Vašej dĺžky náťahu, tak na internete sa nachádza množstvo článkov o tom ako si ju zmerať vychádzajúc z proporcií Vášho tela, kde sú uvádzané rôzne pravidlá ako „zmerať si rozpätie rúk a vydeliť dvomi“ a podobne. Ale verte, že z tohto dostanete len orientačné informácie. Veľkú rolu pri dĺžke náťahu hrá Vaše držanie tela, hlavy a podobne.

Vráťme sa však samotnému výberu sily luku. Najvhodnejšie je samozrejme keď si môžete vyskúšať a vystreliť z lukov s rozdielnymi silami, pričom sila prvého luku by mala byť ešte o niečo slabšia, ako je sila luku, ktorý ešte viete komfortne natiahnuť a vystreliť z neho pár šípov, prípadne podržať ho natiahnutý v rozmedzí 5 – 10 sekúnd. Výber prisilného luku pre začínajúceho strelca bude viesť k tomu, že luk sa nepoddá strelcovi, ale naopak strelec sa pri trénovaní poddá luku. Toto nakoniec vedie k tomu, že strelec sa naučí zlé návyky, vypracuje si zlú formu a už len ťažko si od nej budete odvykať, pričom zlá forma je základ nepresnosti v lukostreľbe.
 
Celistvý, alebo skladací?
Rozdiel ako už otázka naznačuje je v tom, že celistvý, nazývaný aj celodrevený luk, je vyrobený ako jeden kus, zatiaľ čo skladací je zložený zo samostatného madla, na ktoré sa uchytávajú ramená. Výber či už celistvého luku, alebo skladacieho je na strelcovi. Skladací má oproti celistvému výhody a to je najmä jeho ľahší transport po rozložení, možnosť výberu ramien rôznych síl a samozrejme pri nižšej triede lukov aj cena (vo vyššej už to úplne neplatí). Základný skladací luk sa dá kúpiť v cene okolo 80€, zatiaľ čo celistvý začína niekde na 120€. Pre začínajúceho strelca, prípadne pre rekreačne strieľajúce rodiny, ktoré nechcú utratiť veľa financií zakúpením lukov pre celú rodinu poskytuje možnosť výmeny ramien, čo samozrejme šetrí finančné prostriedky. Na druhú stranu celodrevený luk je krásny kus remeselníckej práce a samotné správanie luku počas výstrelu je o triedu vyššie. Strieľanie z celodreveného luku je príjemnejšie, luk je ľahší, pri náťahu ako aj výstrele sa chová kultivovanejšie – ladnejšie a ak je správne vyladený má menšie vibrácie. Toto sú však atribúty, ktoré ocení už skôr pokročilejší strelec.
 

Kladkové luky


Ak už máte vo výbere jasno a ste rozhodnutý pre moderný kladkový luk, je niekoľko dôležitých krokov, ktoré musíte urobiť predtým, ako si svoj prvý kladkový luk kúpite. Pri zakúpení kladkového luku treba počítať s tým, že budete potrebovať oveľa viac doplnkov a vynaložiť omnoho viac finančných prostriedkov ako je to pri tradičných lukoch. Kladkové luky sa okrem madla, ramien a tetivy skladajú z kladiek, ktoré sú osadené na koncoch ramien a kabeláže, ktorá je vedená medzi kladkami. Dĺžka kladkových lukov je stanovená ako vzdialenosť medzi oskami kladiek a uvádzaná je samozrejme v palcoch “ ako „axle-to-axle“.

kladkovy lukZmeranie dĺžky náťahu:
Pri určení dĺžky náťahu kladkového luku sa musíte najskôr rozhodnúť, akým spôsobom budete vypúšťať tetivu počas výstrelu. V súčasnej dobe sa pri streľbe z kladkových lukov využívajú mechanické vypúšťače tetivy, ktoré sú vyrábané vo viacerých prevedeniach, čo bude mať za následok čiastočnú zmenu dĺžky náťahu.

Aj kladkový luk sa síce dá strieľať z prstov ako tradičný, no vtedy si to vyžaduje luk s dlhšou vzdialenosťou „axle-to-axle“ (vzdialenosť medzi oskami kladiek) a to z dôvodu, že pri plnom náťahu kladkového luku tetiva okolo končíka šípu zviera veľmi malý uhol, čo by viedlo k veľmi zlému až bolestivému úchopu tetivy. Aby mohol byť kladkový luk vypúšťaný prstami, musel by mať dĺžku „axle-to-axle“ najmenej 40 palcov, pričom bežná dĺžka kladkových lukov sa pohybuje od 29“ do 35“.

Samotný mechanický vypúšťač je teda nielen potrebný ale nevyhnutný. Na druhú stranu však mechanický vypúšťač umožňuje lukostrelcovi veľmi čisté vypustenie tetivy, čo zvyšuje presnosť. Bez ohľadu na to či už by ste chceli tetivu vypúšťať prstami, alebo mechanickým vypúšťačom, je určenie dĺžky náťahu pri kladkových lukoch oveľa dôležitejšie ako pri tradičných a to z dôvodu mechaniky kladkového luku.

Zatiaľ čo sa ramená tradičného luku ohýbajú priamo úmerne tomu ako ho strelec naťahuje, tak ohyb ramien na kladkovom luku je počas náťahu prevádzaný prostredníctvom kladiek, cez ktoré je vedená tetiva a kabeláž. Počas náťahu dochádza na kladkovom luku k rotácii kladiek a stláčaniu ramien. Kladky ale nie sú okrúhle – majú špecifický tvar a lukostrelec počas napínania tetivy pociťuje narastajúci odpor kladený lukom (podobne ako pri tradičnom luku, ale podstatne razantnejší), ktorý keď sa kladky pretočia cez svoj vrchol, značne poklesne. Tento pokles je označovaný ako  “let-off” a je vyjadrený percentuálne až do 80%, kedy strelec v závere náťahu drží len 20% zo samotnej sily luku.

Teda pri 60# kladkovom luku strelec pri plnom náťahu musí na udržanie natiahnutého luku vyvíjať silu len 12#. Navyše aby bol tento cyklus správne dodržaný, kladky sú opatrené stopermi, ktoré zamedzujú ďalšie pretáčanie kladiek, po tom ako už bol dosiahnutý plný náťah. Presné zmeranie dĺžky náťahu strelca je teda nevyhnutnosťou!
 
Zmeranie sily náťahu:
Moderné kladkové luky majú spravidla nastaviteľnú silu náťahu v rozmedzí 10#, teda 40-50#, 50-60#, atď. Pred zakúpením kladkového luku s určitou silou náťahu je nutné zvážiť využitie luku. Zatiaľ čo pri love kladkovým lukom sa bežne používajú luky v rozmedzí 55# – 70#, tak pri terčovej streľbe alebo pri 3D lukostreľbe súťažiaci uprednostňujú skôr slabšie luky. Či už kupujete luk pre taký alebo onaký účel, dôležité je aby sila náťahu bola adekvátna k Vašej. To znamená aby ste luk vedeli natiahnuť plynulým pohybom, bez trhania a rôznych iných neprípustných pohybov.

Často vidíme ako majú ľudia problém pri každom jednom natiahnutí luku a tento sa snažia natiahnuť trhnutím, rôznym točením a podobne. Ako pravidlo by som uviedol, že ak si po vystrelení 30 šípov sadnete na zem s vystretými nohami a v takejto polohe nedokážete plynule luk natiahnuť, tak je pre Vás príliš silný. Je mi jasné že ľudia sa ženú za výkonom a platí to aj pri kladkových lukoch, avšak treba si uvedomiť, že pri moderných dizajnoch kladiek a materiáloch použitých na moderných kladkových lukoch aj luky s menšou silou majú stále neskutočnú energiu a rýchlosť. Moderný 55 # kladkový luk sa  vo výkone bez problémov môže porovnávať so 70 # librovým kladkovým lukom starým 10-12 rokov.

Pri samotnom výbere kladkového luku treba zohľadniť určité technické kritéria, ktoré ovplyvňujú využitie luku. Prioritne sú to:

  • Axle-to-axle dĺžka – výrobná dĺžka luku. S kratšími kladkovými lukmi je jednoduchšia manipulácia, najmä obratnosť ale ťažšie sa s nimi strieľa a vyžadujú si viac tréningu . Lovci loviaci z posedov uprednostňujú krátke luky práve kvôli manipulácii v obmedzenom priestore. Dlhšie luky viac odpúšťajú chyby lukostrelca a celkove je s nimi streľba jednoduchšia. Je teda na zváženie na aký účel luk kupujete.
  • Celková hmotnosť luku – prioritne je nad ňou dôležité uvažovať v prípade, že sa chystáte lukom loviť. Ak budete luk so sebou nosiť celý deň pri love, tak pocítite každý gram, avšak ľahšie luky sú zároveň aj hlučnejšie, nakoľko menej tlmia vibrácie.
  • Brace height – je to kolmá vzdialenosť od tetivy do najhlbšieho bodu rukoväte madla. Nižšia brace height prenáša viac energie do šípu, ale je menej šetrná k luku a menej odpúšťa chyby strelca. Pri vyššej Brace Height je luk pomalší no viac odpúšťa chyby strelca a znižuje vibrácie luku.