vyber kratkej zbranePri výbere prvej krátkej zbrane sú noví strelci často zahltení početnými a často rozporuplnými informáciami, najmä z čítania rôznych fór, kde okrem odbornej verejnosti aj menej skúsení strelci a často aj laici vyjadrujú svoje ,,odborné skúsenosti a poznatky“. Týmto článkom chcem začínajúcim strelcom poskytnúť informácie použiteľné pri zakúpení prvej krátkej zbrane.

Krátka guľová zbraň poníma celú kategóriu strelných zbraní. Tu sa zameriame na dve najbežnejšie, a to pištole a revolvery. Mohli ste tiež počuť o iných typoch zbraní, ako sú derringery alebo jednoranové zbrane o ktorých budeme písať možno niekedy nabudúce.

Pištoľ

Oproti revolverom a iným krátkym palným zbraniam (napr. derringerom) sa moderné pištole vyznačujú väčšinou samonabíjacou konštrukciou. Prakticky všetky moderné pištole používajú horizontálne posuvný, blokový záverový mechanizmus, ktorý pri výstrele posunom dozadu vytiahne z nábojovej komory prázdnu nábojnicu a pohybom dopredu vysunie nový náboj zo zásobníka a tento vtlačí do nábojovej komory zbrane.

Náboje sú uložené v zásobníku, ktorý sa vkladá spravidla do rukoväte. Nabitie pištole je jednoduché: stačí vysunúť prázdny zásobník z rukoväte a zasunúť nový. Veľkou výhodou pištole je hlavne kapacita zásobníka kde nie je neobvyklé, že zásobník obsahuje 15 alebo aj viac nábojov, ďalej relatívne jednoduchšia streľba a rýchlosť prebíjania. Nevýhodou je komplikovanejšia koncepcia, veľa pohyblivých častí a stým spojená aj vyššia pravdepodobnosť zlyhania zbrane, či už v dôsledku poruchy streliva, alebo chýb strelca a zlyhanie náboja = zlyhanie zbrane.


Revolver

Je krátka palná zbraň, ktorej hlaveň nie je opatrená nábojovou komorou, ale náboje sú uložené v otočnom valci, ktorý plní funkciu nábojových komôr a zásobníka. Valec je okrúhly/valcovitý kus ocele, ktorý obsahuje jednotlivé komory pre každý náboj. V priebehu streľby sa valec otáča pre každý výstrel. Revolvery sú jednoduché, ale obsiahnu menej nábojov ako pištole. Väčšina revolverových valcov môže pojať päť až osem nábojov. Nakoľko musíte samostatne nabiť všetky komory valca, opätovné nabitie revolvera je pomalšie, než opätovné nabitie pištole výmenou zásobníka.

Revolver sa môže niekomu zdať ako zastaraný koncept, avšak tým aj naozaj osvedčený. Najväčšími výhodami revolverov je ich spoľahlivosť a možnosť výberu väčšieho množstva a aj silnejších kalibrov. Je len malá pravdepodobnosť zlyhania revolvera. Skôr sa stane že zlyhá samotný náboj ako revolver, pričom zlyhanie náboja neznamená ako pri pištoli zlyhanie zbrane. Jednoducho znova stlačíte spúšť a strieľate ďalej.
 
Prvý krok pri výbere zbrane je “účel”

Takmer všetci zákazníci – začínajúci strelci by chceli niečo univerzálne. Večná požiadavka začínajúcich strelcov je zbraň, ktorá sa dá dobre každodenne nosiť, dobre sa s ňou dá zastrieľať na strelnici a občas sa s ňou zúčastniť aj nejakej tej súťaže. Tu Vás ale musím sklamať, nič takého nie je, teda aspoň z môjho pohľadu. Krátke zbrane sú skvelým príkladom toho, že ,,na veľkosti záleží“. Čím ťažšia je pištoľ, tým lepšie sa správa pri výstrele a strelec sa bude cítiť istejšie a pohodlnejšie s akýmkoľvek kalibrom. V skutočnosti môžu byť tie malé, ľahké a prenosné zbrane pri streľbe veľmi nepríjemné. Môžete zistiť, že plnohodnotná celo-oceľová zbraň v kalibri .45 vážiaca okolo 1.300g je príjemnejšia na streľbu ako vrecková pištoľ v kalibri .380 ACP vážiaca 300g, nehovoriac už o malých sub-compactoch v kalibri .40 SW alebo .357 sig. Určenie, na aký účel zbraň potrebujete, resp. chcete je dosť dôležitý. Ak zbraň kupujete len pre dobrý osobný pocit ,,mám zbraň“, tak Vás účel ani veľmi zaujímať nebude.

Pre ostatných by som účel rozdelil do troch kategórií a to:

  • zbraň na osobnú ochranu – každodenné nosenie
  • zbraň na rekreačné strieľanie na strelnici
  • zbraň na súťažnú streľbu

Zbraň pre každodenné nosenie

Najdôležitejšie kritérium pre každodenné nosenie je veľkosť zbrane a s tým spojená aj hmotnosť. Zbrane sú vyrábané v troch základných veľkostiach a to full size (napr. Glock 17, CZ 75…), compact (Glock 19, CZ P10C…) a sub-compact (Glock 26, CZ RAMI…). Výrobcovia často deklarujú veľkosť sub-compact ako zbraň na každodenné nosenie a compact ako univerzálne riešenie, čo však podľa môjho názoru nie je úplne pravda. Veľa výrobcov pištolí pracuje na jednej a tej istej platforme a rozdiely medzi full size, compact a sub-compact riešia len skracovaním hlavne a rukoväte. Svoju full size platformu skrátia o 2 cm z hlavne a nazývajú to compact a potom ešte o 2 cm z rukoväte a nazývajú to sub-compact, čo podľa mňa nie je žiadne riešenie.

Najdôležitejším faktorom zbrane na skryté nosenie je hrúbka zbrane, ktorú akosi výrobcovia ignorujú. Pre skryté nosenie potrebujem zbraň, ktorá mi čo najužšie priľne k telu a nebude mi odstávať spod oblečenia. To či má 2, 3, alebo 4 palcovú hlaveň tak na tom vôbec nezáleží, nakoľko ju mám tesne pri tele a nikde nič nevyčnieva. Oveľa jednoduchšie je skryť fullsize 1911 s jednoradovým zásobníkom, ktorá má hrúbku 19 mm ako nejaký sub-compact ktorý má hrúbku 3 – 3,5 cm. Samozrejme nevýhodou tohto riešenia je trochu vyššia hmotnosť 1911 – ky.

Aké sú teda moje odporúčania? Ak chcete zbraň na každodenné nosenie, jednoznačne siahnite po niečom s jednoradovým zásobníkom ako napríklad Glock 42, Glock 43, Walther PPS, Ruger LCP, LC9, a podobné. Prípadne ak chcete čo najvyššiu spoľahlivosť, tak potom siahnite po malom revolveri ako je Ruger LCR, Smith Wesson 642, 383 a iné. Určite by som nešiel do modelu s dvojradovým zásobníkom, ktorý má zachovanú hrúbku rukoväte a záveru full size platformy – ak, tak už radšej by som išiel do compactnej verzie. Dôvod je jednoduchý, rozdiel v dĺžke hlavne je zanedbateľný, avšak pri sub-compactných verziách bývajú rukoväte tak skrátené, že ich úchop je nepohodlný a strelcovi ostáva visieť malíček. Tento problém potom strelci riešia predĺženým zásobníkom s „botkou“, ktorá slúži ako opierka na malíček, čím sa značne zlepší úchop zbrane ale zároveň sa zo sub-compactnej zbrane stane veľkosť takmer totožná s verziou compact. Všeobecne však platí, že streľba z týchto menších zbraní je náročnejšia a vyžaduje si viac tréningu, obzvlášť ak má byť zbraň použitá v krízovej situácii.

Kaliber: Výber správneho kalibru na sebaobranu je pravdepodobne jedna z najdiskutovanejších tém v oblasti strelných zbraní a existujú rôzne názory na jednotlivé kalibre. Výkon streliva použitého na sebaobranu je trošku problematický. Na Slovensku máme, pre mňa z nepochopiteľného dôvodu, zakázané používať na sebaobranu strelivo s dutou špičkou (HP), ktoré značne znižuje nebezpečenstvo priestrelu a zranenia nezúčastnených osôb. Už aj kaliber 9×19 Luger s celoplášťovou strelou, pokiaľ nezasiahne kosť, tak útočníkom celkom určite prestrelí, čo môže mať za následok zranenie, alebo smrť aj nezúčastnených osôb. Pre účely sebaobrany preto radšej odporúčam použiť strely vyššej hmotnosti (nad 140 gr.) a najlepšie poloplášťové, alebo tvaru komolový kužeľ. Z dôvodu zakázaného HP streliva je na našom trhu výber kalibrov na osobnú ochranu značne okresaný. Bežné kalibre vhodné na sebaobranu začínajú pri 9mm Browning, 9mm Luger, .38 špeciál a končia pri .45 ACP. Kalibre .357 sig, .357 Magnum, 10mm AUTO, 7,62mm Tokarev a podobné považujem na účely sebaobrany za veľmi predimenzované.

Zbraň pre rekreačné strieľanie na strelnici

V tejto kategórii už nevidím tak prísne požiadavky ako je to pri zbraniach na bežné nosenie. Výber zbrane je podmienený len vkusom strelca a jeho finančnými možnosťami a je na samotnom strelcovi či si vyberie zbraň za 500 alebo 2.500 EUR. Nakoľko na slovenských internetových stránkach sa len zriedka dočítate odbornejšej literatúry, tak výberu prvej zbrane u začínajúceho strelca spravidla predchádza čítanie rôznych fór na internete. Odbornosť niektorých prispievateľov na takéto fóra je často až smutná a takmer každé fórum ktoré som čítal nakoniec končí nadávkami medzi jednotlivými prispievateľmi. Takto zneistený zákazník potom príde na predajňu a netuší čo si vybrať. Tu Vám s čistým svedomím môžem povedať ,”je to úplne jedno“.

Všetky zbrane, ktoré bežne vidíte na pultoch predajní sú overené a svoju robotu si odvedie zbraň za 500 EUR rovnako, ako tá za 2500 EUR. Paradoxne skôr zbraň za 2.500 EUR bude vzhľadom k výrobným toleranciám náročnejšia na strelivo ako tá 500 EUR-ová, avšak tá zas nikdy nebude tak presná. Pri revolveroch sa bežne nestretnete so žiadnymi zlými ohlasmi, nakoľko ako som už písal v predošlom článku, jednoduchá konštrukcia a mechanizmus revolverov tieto zbrane robí „blbu-vzdorné na strelivo“ a rovnako tak na chyby strelca. U pištolí už je to trochu inak.

„Zbraň mi vraj musí padnúť do ruky” – to je klasická fráza pri zakúpení prvej zbrane, s ktorou sa stretávam u začínajúcich strelcov. Samozrejme je to pravda, ale len z časti. Pokiaľ mám príliš veľké ruky, tak si určite nebudem na bežné strieľanie kupovať nejaký sub-compact a ak mám ruky zase príliš malé tak nepôjdem do Desert Eagle. Pokiaľ mi zbraň sadne natoľko, že prirodzene dočiahnem na jej ovládacie prvky, tak na inom až tak nezáleží. Tvar rukoväte, ako aj sklon zbrane nie je príliš dôležitý. Strelec si na svoju zbraň postupne zvykne, až mu bude úchop a sklon pripadať úplne prirodzený, chce to len čas, tréning, suchý tréning a znova tréning.

Kaliber: Kalibrov a streliva je v súčasnej dobe obrovské množstvo. Hlavným kritériom pri výbere pre strelcov nakoniec vždy ostane cena. Toto je kritérium, ktoré treba vopred zvážiť. Zbytočne si budete kupovať zbraň, s ktorou potom nebudete strieľať, lebo krabička nábojov bude stáť 25 a viac EUR. Pre začínajúceho strelca nevidím problém pri výbere zbrane kalibru .22 LR. Je to to najlacnejšie strelivo a zbrane v tomto kalibri sa pohybujú v cenách do 400€ a na bazároch okolo 200€. Pre získanie správnych návykov, mierenia a zaobchádzania so zbraňou osobne považujem kaliber .22 LR pre začínajúceho strelca za viac ako dostačujúci. Ďalším najbežnejším v našich končinách je asi kaliber 9×19 Luger. Cena streliva sa pohybuje okolo 10€ za krabičku (50ks) a je to u nás asi najviac používaný a prebíjaný náboj. Ostatné kalibre už sa pohybujú vo vyšších cenových reláciách a kupujúci musí sám zvážiť nie len počiatočné náklady spojené s kúpou zbrane, ale aj následné spojené s kúpou streliva.