Strelci majú spravidla dva hlavné dôvody, prečo si začať prebíjať vlastné strelivo,
a to sú:

1. Finančná úspora

Toto je asi najčastejší dôvod prečo strelci začínajú s prebíjaním vlastného streliva, aj keď je trochu klamlivý . Áno prebíjané strelivo, najmä do krátkych zbraní je v konečnom dôsledku lacnejšie ako fabrické, ale u 90% strelcov to skončí tak, že za rovnaké peniaze, ktoré dávali do streliva, dajú do komponentov a jednoducho začnú viac strieľať a viac trénovať. Čiže reálne tam k úspore nedochádza. Hlavný dôvod prečo je prebíjané strelivo lacnejšie ako fabrické, je opätovné využitie vystrelenej nábojnice. Keby si strelec musel kupovať ešte aj nové nábojnice, tak by sa nikdy nedostal na cenu fabrického streliva.

O koľko je prebíjané strelivo lacnejšie ako fabrické?
Tu sa nedá jednoznačne odpovedať. Veľmi to závisí od samotného kalibra. Všeobecne najpoužívanejší kaliber 9mm Luger sa výrobcovia snažia udržať na čo najnižšej cene, ktorá začína na cca 20 centoch za kus. Pri prebíjaní 9mm Luger, ale samozrejme v závislosti od použitých komponentov, sa vieme dostať na cenu cca 12 – 13 centov za kus. Už iné je to pri ostatných pištoľových a revolverových kalibroch (357 magnum, 38 special, 45 ACP .....), ktorých fabrická cena je niekde na 40 a viac centoch, pričom cena prebitého náboja sa kľudne môže pohybovať niekde okolo 15 centov.


2. Vyrobenie kvalitnejšieho streliva, ako je fabrické, alebo streliva, ktoré sa ťažko zháňa

Tento dôvod sa zvyčajne nachádza na druhom mieste, ale v prípade precíznych disciplín, jednoznačne na prvom. Prebíjanie vlastného streliva umožňuje strelcovi vyrobiť si strelivo, ktoré najviac ,,chutí“ jeho zbrani a v presnosti dokáže z konkrétnej zbrane, pre ktorú bolo postavené značne predčiť strelivo fabrické. Pri prebíjaní streliva má strelec možnosť výberu jednotlivých komponentov rôznych značiek a v rôznej kvalite. Možnosť prebíjania teda často využívajú aj poľovníci a strelci strieľajúci staršie zbrane, na ktoré sa už fabrické strelivo nevyrába, alebo sa na Slovensko nedováža, ale ešte stále je na trhu dostatok komponentov na jeho výrobu. Výhodou pri prebíjaní streliva je totižto skutočnosť, že ak sa aj už nevyrába alebo nedováža daný kaliber, tak na trhu je dostatok komponentov, ktoré sa dajú využiť aj z iného kalibra.

 

Počiatočné náklady a niečo o lisoch

Na trhu je množstvo výrobcov, ktorí sa zameriavajú buď vyslovene na prebíjanie (Lee, Dilon, Lyman, RCBS ...), alebo aj na prebíjanie (Hornady ...). Základom prebíjania sú prebíjacie lisy, ktoré vieme rozdeliť na dva typy a to jednooperačné a viacoperačné. Niekde medzi týmito dvoma skupinami sa ešte nachádzajú turretové lisy. Ako príklady si uvedieme výrobky značky Lee Precision, ktoré patria medzi najrozšírenejšie prebíjacie lisy.


Jednooperačné lisy

jednooperacny lisJe to najjednoduchšia a často aj najlacnejšia alternatíva lisov vhodná na prebíjanie všetkých typov guľového streliva. Sú to lisy bez otočných, výkyvných a iných častí. Prebíjanie na týchto lisoch je časovo náročnejšie, zato ale umožňujú prebíjanie veľmi konzistentného streliva. Je to najlepšia alternatíva pre prebíjanie presného, najmä puškového streliva. Na jednooperačných lisoch je možné prebiť okolo 50 kusov streliva za hodinu.

Pri výbere jednooperačného lisu by som si dal pozor na to aby bol osadený zápakovačom. Pokiaľ nemá osadený zápakovač, tak sa prebíjanie predĺži o ďalšiu operáciu a je nutné dokúpiť ručný, alebo iný zápalkovač, čím sa cena listu bez zápalkovača takmer vyrovná lisu so zápalkovačom. Jednooperačné lisy je možné zakúpiť samostatne v cenách od cca 60 eur vyššie, alebo aj ako zostavy so všetkým, čo je k prebíjaniu nutné od cca 200 eur. Začínajúcim prebíjačom jednoznačne odporúčam zakúpenie celej sady.

 

Viacoperačné lisy

viacoperacny lisViacoperačné lisy, ako už názov hovorí vykonávajú jedným potiahnutím páky viacero operácií. Spravidla to znamená, že každým potiahnutím páky máte vyrobený jeden náboj. Tieto lisy sú trochu náročnejšie na obsluhu a hlavne na odstraňovanie závad. Je nevyhnutné riadne zostavenie lisu s matricami ako aj matricami medzi sebou navzájom. Keď už máte lis riadne zostavený, tak si dokážete vyrobiť za hodinu niekoľko sto nábojov, skúsenejší až tisíc.

Viacoperačné lisy sú vhodnejšie na prebíjanie pištoľového streliva, nakoľko nikdy nedokážu udržať tak nízke tolerancie ako lisy jednooperačné. Pri zakúpení viacoperačného lisu jednoznačne odporúčam zakúpiť si aj podávač nábojníc a striel, čo Vám značne urýchli prebíjanie. Je dobré ak sa do hlavy lisu dajú osadiť minimálne 4 matrice, aby bolo možné ako poslednú operáciu robiť krimpovanie nábojnice.

Rovnako ako pri jednooperačných lisoch je možné aj viacoperačné lisy zakúpiť samostatne od cca 200 eur alebo aj v celej zostave od 500 eur. Neodporúčal by som, ale zakúpenie úplne lacného lisu, nakoľko majú tieto lisy spravidla veľa plastových a odliatkových častí, ktoré je možné pri troche nepozornosti poškodiť.


Turretové lisy

turetovy lisTurretové lisy sú svojou konštrukciou niekde medzi jednooperačnými a viacoperačnými. Do hlavy turretového lisu je možné osadiť 4 matrice, ale lis pri jednom potiahnutí páky vykoná len jednu operáciu a následne otočí hlavu lisu, čím sprístupní ďalšiu matricu. Hotový náboj tak máme pri štyroch potiahnutiach pákou.

Tieto lisy sú relatívne jednoduché na obsluhu a je možné na nich prebiť cca 200 kusov streliva za hodinu. Tiež sa skôr odporúčajú na prebíjanie streliva do pištolí a revolverov. Osobne si myslím, že je to najlepšia voľba pre začínajúcich prebíjačov, ktorí si chcú prebíjať pištoľové strelivo.

Odstraňovanie závad a samotné zostavenie lisu je jednoduchšie ako pri viacoperačných. Ceny turretových lisov sa pohybujú od 180 eur pri samotnom lise a od 350 eur za zostavy s kompletným príslušenstvom pre vami zvolený kaliber.


Ďalšie náklady

Či už sa rozhodnete pre zakúpenie samotného lisu a drobnosti si sami vyskladáte alebo si zakúpite celú zostavu, tak treba rátať ešte s ďalšími nákladmi. V prvom rade budete musieť vyriešiť pranie nábojníc. Pred tým ako môžete nábojnice znova prebiť, tak ich musíte vyčistiť -vyprať. V zásade rozdeľujeme pranie na suché, pri ktorom sa využívajú vibračné práčky + čistiace médium, alebo mokré pranie.

Práčky na suché pranie

pranie suchych nabojnicPráčky na suché pranie sú spravila lacnejšie, dajú sa zakúpiť od cca 80 eur. Pranie prebieha trením čistiaceho média o nábojnice, pričom čistiace médium je nutné po určitej dobe vymeniť.

Suché pranie ale z ďaleka nie je tak efektívne ako pranie mokré, odpadá však nutnosť sušenia nábojníc.

 


Práčky na mokré pranie pranie

pranie mokrych nabojnicNa mokré pranie sa využívajú rotačné práčky, do ktorých nasypeme nábojnice, nerezové čistiace médium, vodu a čistiaci roztok. Práčka funguje na princípe klasickej ,,stavebnej“ miešačky, kde sa v práčke o seba vo vodnom roztoku otierajú nábojnice a nerezové médium. Tento štýl prania je veľmi efektívny a nerezové médium je možné využívať v podstate nekonečne. Druhým spôsobom mokrého prania sú ultrazvukové práčky, do ktorých okrem nábojníc nalievame vodu a čistiace médium. Počiatočné náklady na samotnú práčku sú vyššie - od 150 eur, ale následne náklady už sú minimálne. Nevýhodou je ale nutnosť sušenia nábojníc po vypraní.


Váha

vaha nabojniceĎalšou nevyhnutnosťou, ktorú nemusí obsahovať zakúpená súprava lisu je váha. Tá nám slúži na občasnú kontrolu navážky prachu a v prípade prebíjania presného streliva na váženie každej navážky prachu, ako aj váženie striel a nábojníc. Cena váhy sa môže pohybovať od 35 eur za klasickú mechanickú váhu, až po 500 eur za digitálnu váhu s vlastným dávkovačom prachu. Tu by som chcel upozorniť, že váhou budete dávkovať alebo kontrolovať strelný prach - výbušninu. Vyhnite sa teda vo vlastnom záujme o používanie lacných čínskych váh za 5 eur s pochybnou presnosťou merania. Váha musí byť schopná vážiť s presnosťou na 1/10 grainu čo je 0,00648 gramu. Čínska váha s presnosťou „1/10 gramu“, teda hrubo nedostačuje.