OSTRÉ ZBRANE

v nasledujúcich článkoch Vám prinášame užitočné informácie týkajúce sa ostrých strelných zbraní…
Výber krátkej zbrane
 


 

Výber svojej prvej krátkej zbrane

Pri výbere prvej krátkej zbrane sú noví strelci často zahltení početnými a často rozporuplnými informáciami, najmä z čítania rôznych fór, kde okrem odbornej verejnosti aj menej skúsení strelci a často aj laici vyjadrujú svoje ,,odborné skúsenosti a poznatky“. Týmto článkom chcem začínajúcim strelcom poskytnúť informácie použiteľné pri zakúpení prvej krátkej zbrane.

Krátka guľová zbraň” poníma celú kategóriu strelných zbraní. Tu sa zameriame na dve najbežnejšie, a to pištole a revolvery. Mohli ste tiež počuť o iných typoch zbraní, ako sú derringery alebo jednoranové zbrane o ktorých budeme písať možno niekedy nabudúce.

Pištoľ: Oproti revolverom a iným krátkym palným zbraniam (napr. derringerom) sa moderné pištole vyznačujú väčšinou samonabíjacou konštrukciou. Prakticky všetky moderné pištole používajú horizontálne posuvný, blokový záverový mechanizmus, ktorý pri výstrele posunom dozadu vytiahne z nábojovej komory prázdnu nábojnicu a pohybom dopredu vysunie nový náboj zo zásobníka a tento vtlačí do nábojovej komory zbrane.

Náboje sú uložené v zásobníku, ktorý sa vkladá spravidla do rukoväte. Nabitie pištole je jednoduché: stačí vysunúť prázdny zásobník z rukoväte a zasunúť nový. Veľkou výhodou pištole je hlavne kapacita zásobníka kde nie je neobvyklé, že zásobník obsahuje 15 alebo aj viac nábojov, ďalej relatívne jednoduchšia streľba a rýchlosť prebíjania. Nevýhodou je komplikovanejšia koncepcia, veľa pohyblivých častí a stým spojená aj vyššia pravdepodobnosť zlyhania zbrane, či už v dôsledku poruchy streliva, alebo chýb strelca a zlyhanie náboja = zlyhanie zbrane.

Revolver: je krátka palná zbraň, ktorej hlaveň nie je opatrená nábojovou komorou, ale náboje sú uložené v otočnom valci, ktorý plní funkciu nábojových komôr a zásobníka. Valec je okrúhly/valcovitý kus ocele, ktorý obsahuje jednotlivé komory pre každý náboj. V priebehu streľby sa valec otáča pre každý výstrel. Revolvery sú jednoduché, ale obsiahnu menej nábojov ako pištole. Väčšina revolverových valcov môže pojať päť až osem nábojov. Nakoľko musíte samostatne nabiť všetky komory valca, opätovné nabitie revolvera je pomalšie, než opätovné nabitie pištole výmenou zásobníka.

Revolver sa môže niekomu zdať ako zastaraný koncept, avšak tým aj naozaj osvedčený. Najväčšími výhodami revolverov je ich spoľahlivosť a možnosť výberu väčšieho množstva a aj silnejších kalibrov. Je len malá pravdepodobnosť zlyhania revolvera. Skôr sa stane že zlyhá samotný náboj ako revolver, pričom zlyhanie náboja neznamená ako pri pištoli zlyhanie zbrane. Jednoducho znova stlačíte spúšť a strieľate ďalej.

 

Prvý krok pri výbere zbrane je “účel”

Takmer všetci zákazníci – začínajúci strelci by chceli niečo univerzálne. Večná požiadavka začínajúcich strelcov je zbraň, ktorá sa dá dobre každodenne nosiť, dobre sa s ňou dá zastrieľať na strelnici a občas sa s ňou zúčastniť aj nejakej tej súťaže. Tu Vás ale musím sklamať, nič takého nie je, teda aspoň z môjho pohľadu. Krátke zbrane sú skvelým príkladom toho, že ,,na veľkosti záleží“. Čím ťažšia je pištoľ, tým lepšie sa správa pri výstrele a strelec sa bude cítiť istejšie a pohodlnejšie s akýmkoľvek kalibrom. V skutočnosti môžu byť tie malé, ľahké a prenosné zbrane pri streľbe veľmi nepríjemné. Môžete zistiť, že plnohodnotná celo-oceľová zbraň v kalibri .45 vážiaca okolo 1.300g je príjemnejšia na streľbu ako vrecková pištoľ v kalibri .380 ACP vážiaca 300g, nehovoriac už o malých sub-compactoch v kalibri .40 SW alebo .357 sig. Určenie, na aký účel zbraň potrebujete, resp. chcete je dosť dôležitý. Ak zbraň kupujete len pre dobrý osobný pocit ,,mám zbraň“, tak Vás účel ani veľmi zaujímať nebude. Pre ostatných by som účel rozdelil do troch kategórií a to:
– zbraň na osobnú ochranu – každodenné nosenie
– zbraň na rekreačné strieľanie na strelnici
– zbraň na súťažnú streľbu

Výber zbrane na tieto konkrétne účely si preberieme v ďalších článkoch.
Späť na obsah


 

Zbraň pre každodenné nosenie

Najdôležitejšie kritérium pre každodenné nosenie je veľkosť zbrane a stým spojená aj hmotnosť. Zbrane sú vyrábané v troch základných veľkostiach a to full size ( napr. Glock 17, CZ 75…), compact (Glock 19, CZ P10C…) a sub-compact (Glock 26, CZ RAMI…). Výrobcovia často deklarujú veľkosť sub-compact ako zbraň na každodenné nosenie a compact ako univerzálne riešenie, čo však podľa môjho názoru nie je úplne pravda. Veľa výrobcov pištolí pracuje na jednej a tej istej platforme a rozdiely medzi full size, compact a sub-compact riešia len skracovaním hlavne a rukoväte. Svoju full size platformu skrátia o 2 cm z hlavne a nazývajú to compact a potom ešte o 2 cm z rukoväte a nazývajú to sub-compact, čo podľa mňa nie je žiadne riešenie.

Najdôležitejším faktorom zbrane na skryté nosenie je hrúbka zbrane, ktorú akosi výrobcovia ignorujú. Pre skryté nosenie potrebujem zbraň, ktorá mi čo najužšie priľne k telu a nebude mi odstávať spod oblečenia. To či má 2, 3, alebo 4 palcovú hlaveň tak na tom vôbec nezáleží, nakoľko ju mám tesne pri tele a nikde nič nevyčnieva. Oveľa jednoduchšie je skryť fullsize 1911 s jednoradovým zásobníkom, ktorá má hrúbku 19 mm ako nejaký sub-compact ktorý má hrúbku 3 – 3,5 cm. Samozrejme nevýhodou tohto riešenia je trochu vyššia hmotnosť 1911 – ky.

Aké sú teda moje odporúčania? Ak chcete zbraň na každodenné nosenie, jednoznačne siahnite po niečom s jednoradovým zásobníkom ako napríklad Glock 42, Glock 43, Walther PPS, Ruger LCP, LC9, a podobné. Prípadne ak chcete čo najvyššiu spoľahlivosť, tak potom siahnite po malom revolveri ako je Ruger LCR, Smith Wesson 642, 383 a iné. Určite by som nešiel do modelu s dvojradovým zásobníkom, ktorý má zachovanú hrúbku rukoväte a záveru full size platformy – ak, tak už radšej by som išiel do compactnej verzie. Dôvod je jednoduchý, rozdiel v dĺžke hlavne je zanedbateľný, avšak pri sub-compactných verziách bývajú rukoväte tak skrátené, že ich úchop je nepohodlný a strelcovi ostáva visieť malíček. Tento problém potom strelci riešia predĺženým zásobníkom s „botkou“, ktorá slúži ako opierka na malíček, čím sa značne zlepší úchop zbrane ale zároveň sa zo sub-compactnej zbrane stane veľkosť takmer totožná s verziou compact. Všeobecne však platí, že streľba z týchto menších zbraní je náročnejšia a vyžaduje si viac tréningu, obzvlášť ak má byť zbraň použitá v krízovej situácii.

Kaliber: Výber správneho kalibru na sebaobranu je pravdepodobne jedna z najdiskutovanejších tém v oblasti strelných zbraní a existujú rôzne názory na jednotlivé kalibre. Výkon streliva použitého na sebaobranu je trošku problematický. Na Slovensku máme, pre mňa z nepochopiteľného dôvodu, zakázané používať na sebaobranu strelivo s dutou špičkou (HP), ktoré značne znižuje nebezpečenstvo priestrelu a zranenia nezúčastnených osôb. Už aj kaliber 9×19 Luger s celoplášťovou strelou, pokiaľ nezasiahne kosť, tak útočníkom celkom určite prestrelí, čo môže mať za následok zranenie, alebo smrť aj nezúčastnených osôb. Pre účely sebaobrany preto radšej odporúčam použiť strely vyššej hmotnosti (nad 140 gr.) a najlepšie poloplášťové, alebo tvaru komolový kužeľ. Z dôvodu zakázaného HP streliva je na našom trhu výber kalibrov na osobnú ochranu značne okresaný. Bežné kalibre vhodné na sebaobranu začínajú pri 9mm Browning, 9mm Luger, .38 špeciál a končia pri .45 ACP. Kalibre .357 sig, .357 Magnum, 10mm AUTO, 7,62mm Tokarev a podobné považujem na účely sebaobrany za veľmi predimenzované.

Späť na obsah


 

Zbraň pre rekreačné strieľanie na strelnici

V tejto kategórii už nevidím tak prísne požiadavky ako je to pri zbraniach na bežné nosenie. Výber zbrane je podmienený len vkusom strelca a jeho finančnými možnosťami a je na samotnom strelcovi či si vyberie zbraň za 500 alebo 2.500 EUR. Nakoľko na slovenských internetových stránkach sa len zriedka dočítate odbornejšej literatúry, tak výberu prvej zbrane u začínajúceho strelca spravidla predchádza čítanie rôznych fór na internete. Odbornosť niektorých prispievateľov na takéto fóra je často až smutná a takmer každé fórum ktoré som čítal nakoniec končí nadávkami medzi jednotlivými prispievateľmi. Takto zneistený zákazník potom príde na predajňu a netuší čo si vybrať. Tu Vám s čistým svedomím môžem povedať ,”je to úplne jedno“.

Všetky zbrane, ktoré bežne vidíte na pultoch predajní sú overené a svoju robotu si odvedie zbraň za 500 EUR rovnako, ako tá za 2500 EUR. Paradoxne skôr zbraň za 2.500 EUR bude vzhľadom k výrobným toleranciám náročnejšia na strelivo ako tá 500 EUR-ová, avšak tá zas nikdy nebude tak presná. Pri revolveroch sa bežne nestretnete so žiadnymi zlými ohlasmi, nakoľko ako som už písal v predošlom článku, jednoduchá konštrukcia a mechanizmus revolverov tieto zbrane robí „blbu-vzdorné na strelivo“ a rovnako tak na chyby strelca. U pištolí už je to trochu inak.

Zbraň mi vraj musí padnúť do ruky” – to je klasická fráza pri zakúpení prvej zbrane, s ktorou sa stretávam u začínajúcich strelcov. Samozrejme je to pravda, ale len z časti. Pokiaľ mám príliš veľké ruky, tak si určite nebudem na bežné strieľanie kupovať nejaký sub-compact a ak mám ruky zase príliš malé tak nepôjdem do Desert Eagle. Pokiaľ mi zbraň sadne natoľko, že prirodzene dočiahnem na jej ovládacie prvky, tak na inom až tak nezáleží. Tvar rukoväte, ako aj sklon zbrane nie je príliš dôležitý. Strelec si na svoju zbraň postupne zvykne, až mu bude úchop a sklon pripadať úplne prirodzený, chce to len čas, tréning, suchý tréning a znova tréning.

Kaliber: Kalibrov a streliva je v súčasnej dobe obrovské množstvo. Hlavným kritériom pri výbere pre strelcov nakoniec vždy ostane cena. Toto je kritérium, ktoré treba vopred zvážiť. Zbytočne si budete kupovať zbraň, s ktorou potom nebudete strieľať, lebo krabička nábojov bude stáť 25 a viac EUR. Pre začínajúceho strelca nevidím problém pri výbere zbrane kalibru .22 LR. Je to to najlacnejšie strelivo a zbrane v tomto kalibri sa pohybujú v cenách do 400€ a na bazároch okolo 200€. Pre získanie správnych návykov, mierenia a zaobchádzania so zbraňou osobne považujem kaliber .22 LR pre začínajúceho strelca za viac ako dostačujúci. Ďalším najbežnejším v našich končinách je asi kaliber 9×19 Luger. Cena streliva sa pohybuje okolo 10€ za krabičku (50ks) a je to u nás asi najviac používaný a prebíjaný náboj. Ostatné kalibre už sa pohybujú vo vyšších cenových reláciách a kupujúci musí sám zvážiť nie len počiatočné náklady spojené s kúpou zbrane, ale aj následné spojené s kúpou streliva.

Späť na obsah

Kydexové puzdrá
 

 


 

Otázka: Môže kydexové puzdro poškodiť povrchovú úpravu mojej zbrane?

Odpoveď: Neexistuje puzdro, ktoré by časom nepoškodilo povrchovú úpravu zbrane. Kydex je relatívne mäkký a z vnútornej strany puzdra hladký materiál a nepôsobí tak abrazívne ako iné tvrdé plasty prípadne koža. V každom prípade je dobré kydexové puzdro udržiavať čisté, nakoľko práve nečistoty v puzdre skôr poškodia povrchovú úpravu zbrane.
Späť na otázky

 

Otázka: Dá sa na kydexových puzdrách nastaviť odpor puzdra pri tasení?

Odpoveď: Áno všetky naše puzdra na zbrane ako aj zásobníky sú opatrené retenčnými skrutkami, ktoré zaručujú, že si môžete odpor puzdra nastaviť na Vami požadovanú silu.
Späť na otázky

 

Otázka: Čo je to “sweatguard” a načo slúži?

Odpoveď: Je to predĺženie vnútornej časti puzdra až k vrchnej časti záveru, čím je celá zbraň od tela strelca oddelená vnútornou časťou kydexového puzdra. Význam spočíva predovšetkým v ochrane strelca a jeho oblečenia od nečistôt a teploty zbrane a na druhej strane chráni zbraň od vlhkosti a potu strelca.
Späť na otázky

 

Otázka: Aké sú výhody kydexového puzdra oproti iným materiálom?

Odpoveď: Kydex nie je nasiakavý, teda výborne chráni zbraň pred potom strelca a zase naopak chráni strelca od nečistôt a konzervačných prípravkov zbrane. Nepotrebuje takmer žiadnu údržbu, občas je dobré nečistoty vypláchnuť vodou. Ďalšou výhodou je tuhosť kydexového púzdra, čo umožňuje strelcovi vysunutie a následne zasunutie zbrane do puzdra len jednou rukou, čo najmä v prípade vnútorných kožených alebo látkových puzdier nie je možné. V neposlednom rade je to aj hmotnosť kydexu, ktorá je omnoho menšia ako hmotnosť kože.
Späť na otázky

 

Otázka: Aký sklon zbrane si mám vybrať?

Odpoveď: Záleží na tom akým spôsobom chcete zbraň nosiť. V prípade apendixového nosenia je lepšie keď je puzdro bez sklonu, prípadne len s minimálnym sklonom zbrane a čím idete ďalej od apendixu, tým je lepší väčší sklon zbrane pre rýchle a prirodzené tasenie.
Späť na otázky

 

Otázka: Bude zakúpené puzdro vyzerať presne tak ako na obrázku?

Odpoveď: Nie úplne. Všetky puzdra sú ručne vyrábané pre konkrétnu zbraň, tak aby bola zabezpečená čo najvyššia funkčnosť puzdra. Fotky puzdier sú len ilustračné. Vyrobené puzdro bude dizajnovo veľmi podobné, ale nebude úplne rovnaké.
Späť na otázky

 

Otázka: Ak som nenašiel svoju zbraň v zozname zbraní na Vašej stránke, ako mám postupovať?

Odpoveď: V prípade, že puzdro na Vašu zbraň nemáme v ponuke, tak je možné vyrobiť puzdro presne podľa Vašej zbrane, ktorú ale musíte priniesť ku nám na predajňu do Žiliny. Naša spoločnosť má zbrojnú licenciu a je možné zbraň u nás uložiť o čom dostanete aj ,,potvrdenie o uložení zbrane“. Na uloženú zbraň Vám bude následne puzdro vyrobené do 24 hodín.
Späť na otázky

 

Otázka: Aká je záruka na Vaše puzdra?

Odpoveď: Na všetky puzdra poskytujeme záruku 2 roky
Späť na otázky

 

Novinka - GLOCK 5. Generácie

GLOCK 5.generácie…

Kombinácia budúcej technológie, pokročilého dizajnu a notorickej spoľahlivosti svetoznámeho výrobcu zbraní – rakúsky Glock prišiel s novou ešte lepšou generáciou svojich pištolí. Zoznámte sa s 5. generáciou pištolí Glock v tomto krátkom článku!

Povrchová úprava nDLC na hlavni a závere

GLOCK prichádza s novou technológiou povrchovej úpravy svojich pištolí. NDLC poskytuje tvrdšiu a odolnejšiu ochranu než predtým používaná úprava. Povrchová úprava nDLC je pre glocky 5. generácie exkluzívna. Poskytuje ochranu pred koróziou a poškriabaním a zlepšuje schopnosť pištole fungovať aj za nepriaznivých podmienok.

 

Obojstranný vypúšťač záveru

Novinkou a výbornou správou pre ľavákov je obojstranná páčka vypúšťača záveru. Vďaka tomu je uľahčená práca so zbraňou a majiteľ s ňou dokáže manipulovať rýchlo, bezpečne a pohodlne či už je to ľavák alebo pravák.

 

Zväčšená šachta zásobníka

Zväčšený otvor zásobníkovej šachty na pažbe zjednoduší vsunutie zásobníka do zbrane, čo je ohromnou výhodou pre rýchlu výmenu zásobníka na súťažiach, ale osvedčí sa najmä v situáciách s vysokým stresom, kedy záleží na zlomkoch sekúnd.

 

Odstránenie drážkovania prstov

Dosiahnutie väčšej všestrannosti je zaručené odstránením drážkovania prstov. Takto má Glock 5. generácie pohodlnú priľnavosť pre širší okruh spotrebiteľov bez ohľadu na veľkosť prstov.

 

Hlaveň Glock Marksman

Excelentná hlaveň Glock Marksman je vybavená vylepšeným vývrtom založeným na dokonalom dizajne polygonálnej hlavne, ktorá prináša vyššiu presnosť.

 

Systém Safe Action®

Pištole Glock 5. generácie naďalej používajú systém Safe Action, ktorého súčasťou sú tri poistky:

  • spúšťová – pri stlačení spúšte sa najprv stláča páčka vyčnievajúca pred spúšť, ktorá bráni neúmyselnému pohybu spúšte,
  • úderníková – kovový odpružený valček, zabraňujúci prieniku úderníka k zápalke, kým nie je stlačená spúšť,
  • pádová – úderník je pridržiavaný na mieste, pokiaľ nie je spúšť plne stlačená.

Tieto tri poistky sa odblokujú so stlačením spúšte a automaticky sa aktivujú pri uvoľnení spúšte.

 

Nový bezpečnostný prvok – oranžový signalizátor

Oranžový signalizátor v zásobníku jasne umožní strelcovi identifikovať, či v zásobníku ešte zostal nejaký náboj alebo nie.

 

Indikátor nabitej zbrane

Ďalším bezpečnostným prvkom je viditeľný a hmatateľný indikátor ako súčasť extraktora, ktorý ukáže, či je v komore zásobník.

 

Zväčšená pätka zásobníka

Zväčšená predná časť pätky zásobníka uľahčuje vytiahnutie zásobníka z puzdra alebo z pištole počas poruchy zbrane alebo prebíjania.

 

Kapacita zásobníka

V závislosti od kalibru a veľkosti modelu pištole sú k dispozícii aj veľkokapacitné zásobníky.

 

Prispôsobiteľná veľkosť rámu

Každý GLOCK Gen5 je dodávaný s vymeniteľnými chrbtami pažbičky v dvoch veľkostiach, z ktorých každá má dva rôzne tvary. Rám s vymeniteľnými chrbtami pažbičiek umožňuje používateľom meniť obvod rukoväti tak, aby zodpovedali ich individuálnym rozmerom ruky.

 

Gen4 RTF (Rough textured frame) – Rám s drsnou textúrou

Overený zdrsnený povrch rámu, aký bol použitý pri glockoch 4. generácie je súčasťou aj Glockov 5. generácie. Bol navrhnutý tak, aby zlepšoval priľnavosť úchopu bez toho, aby bolo príliš agresívny.

 

Vymeniteľný vypúšťač zásobníka

Vypúšťač zásobníka je zväčšený smerom k zadnej časti pištole, pričom je možné ho otočiť na druhú stranu, čo je obrovskou výhodou pre ľavákov. Vypúšťač zásobníka je užívateľsky prívetivejší na dosah strelca a vďaka možnosti vymeniteľnosti je vhodný pre pravákov ako aj pre ľavákov.

 

Montážna lišta

Samozrejmosťou je montážne lišta v prednej časti tela zbrane, ktorá umožňuje namontovať rôzne príslušenstvo ako sú taktické svietidlá alebo lasery.

Glocky 5. generácie nájdete aj v predajni zbraní a streliva TIUS v Žiline Sú priamo skladom na predajni alebo dostupné na 2. alebo 3. pracovný deň! Neváhajte a navštívte predajňu TIUS na Kamennej ulici v Žiline a vyberiete si pištoľ presne podľa Vašich predstáv!

 

Čistenie zbraní a starostlivosť o ne

 

Prečo je starostlivosť a čistenie zbraní také dôležité

 

Často sa stretávame s názorom, že novú zbraň netreba čistiť, aby sme vyskúšali, čo to dá. To je však veľký omyl. Dôkladné kontrolovanie a pravidelné čistenie zbraní bude Vaše zbrane udržiavať v dobrej kondícii a zabezpečí ich funkčnosť a bezpečnosť. Už aj najmenšia explózia v komore spôsobí, že v hlavni zostávajú zvyšky a usadeniny, z čoho vyplýva nevyhnutnosť pravidelného čistenia, ktoré zabráni nebezpečným poruchám. Zbraň by ste mali čistiť po každej streľbe, najmä po tréningovej streľbe, kedy vystrieľate naozaj veľa nábojov.

Nezáleží na tom, či je zbraň úplné nová alebo staršia. O každú jednu zbraň je potrebné sa starať zodpovedne. Či už ste poľovník, športový strelec alebo rekreačný strelec. Najmä poľovnícke zbrane sú často vystavené rôznym vonkajším vplyvom ako je zmena počasia a teploty alebo zanesenie prachom. Dôležité je poskytnúť zbrani adekvátnu starostlivosť a čo najskôr odstrániť vlhkosť alebo stopy po spotených rukách.

To isté však platí aj o zbraniach, z ktorých sa strieľa na vonkajších strelniciach, nielen na poľovačkách. Zbraň, ktorá je správne udržiavaná, sa Vám odvďačí tým, že nestratí svoj vyrovnaný výkon ani po dlhodobom používaní, zachová si svoju presnosť, zostane bezpečná, nestráca na hodnote a v súčinnosti so správnym výberom streliva je rozhodujúcim prvkom v úspešnosti lovu a športovej streľby.

Prvým krokom k čisteniu zbraní je zaobstaranie čistiacich prípravkov alebo čistiacej sady na zbraň. To, či si vyberiete všetky potrebné komponenty individuálne alebo si necháte odporučiť v predajni zbraní alebo poľovníctve kompletnú čistiacu sadu, je na Vás. Medzi základné pomôcky na čistenie zbraní patrí:

  • čistiaci prostriedok, ktorý Vás zbaví najhrubšej špiny, prípadne aj hrdze
  • mazací olej alebo iné mazadlo
  • násadec (tyč) príslušný k dĺžke hlavni
  • nylónová a bavlnená kefka
  • očko na handričky spolu s handričkami
  • utierku z mikrovlákien na leštenie
  • podložka na čistenie

Keď už máte zaobstarané všetko potrebné na čistenie zbrane, môžete prejsť k samotnému čisteniu. Vyberte si miestnosť, ktorá je dostatočne vetraná – kvôli výparom z čistiacich a mazacích olejov. Vždy dbajte na bezpečnosť a pred každým čistením alebo inou manipuláciou so zbraňou ju vybite a skontrolujte, či sa v hlavni alebo komore nenachádza náboj! Ďalším krokom je rozborka zbrane. Samonabíjacie pištole alebo guľovnice je väčšinou potrebné rozobrať kompletne od zásobníka cez záver, hlaveň a podobne, pričom revolvery alebo brokovnice nie je potrebné rozobrať takmer vôbec.

Následne venujte dôkladnú pozornosť každej časti zbrane. Zbavte sa každého zvyšku strelného prachu a nečistôt. Po vyčistení zbrane sa zamerajte na premazanie a to predovšetkým tých častí, na ktorých dochádza k treniu. Či už ide o záver, hlaveň alebo aj záchyt zásobníka. Po vyčistení a premazaní zbrane ju poskladajte a uchovávajte na suchom bezpečnom mieste.

Na záver je tu od nás pár rád, ktoré sa oplatí dodržiavať, ak chcete mať zbraň ako novú čo najdlhší čas. V prípade, že Vás na strelnici zastihne dážď alebo sneh a nevyhne sa im ani zbraň, do puzdra ju uložte na čo najkratší nevyhnutný čas. Takto mokrú alebo aj orosenú zbraň v prvom rade dôkladne osušte a až potom pristúpte k čisteniu. Ak máte zbraň dlhodobo uloženú v trezore, kontrolujte a konzervujte ju približne raz za mesiac, aj keď ju nepoužívate. V prípade vlhkého prostredia (napríklad garáž alebo pivnica) konzerváciu vykonávajte častejšie. Olej na zbraň nestriekajte, zbraň „utopená“ v oleji nie je správne udržiavaná zbraň.

Mať dobre udržiavané auto vás nenechá uviaznuť na krajnici. To isté platí pre vašu zbraň. Udržujte a starajte sa o svoju zbraň podľa svojich najlepších schopností a ona sa Vám za to odvďačí s každým stlačením spúšte.

 

VIAC ČLÁNKOV NÁJDETE NA NAŠEJ STRÁNKE: www.ZBRANEZILINA.sk


NAPÍŠTE NÁM ALEBO NÁM ZAVOLAJTE


 

*

NAPÍŠTE NÁM

1 + 6 =


 

KONTAKTUJTE NÁS TELEFONICKY

*

+421 (0)911 610 640