cistenie zbrane postup1Často sa stretávame s názorom, že novú zbraň netreba čistiť, aby sme vyskúšali, čo to dá. To je však veľký omyl. Dôkladné kontrolovanie a pravidelné čistenie zbraní bude Vaše zbrane udržiavať v dobrej kondícii a zabezpečí ich funkčnosť a bezpečnosť.

Už aj najmenšia explózia v komore spôsobí, že v hlavni zostávajú zvyšky a usadeniny, z čoho vyplýva nevyhnutnosť pravidelného čistenia, ktoré zabráni nebezpečným poruchám. Zbraň by ste mali čistiť po každej streľbe, najmä po tréningovej streľbe, kedy vystrieľate naozaj veľa nábojov.

Nezáleží na tom, či je zbraň úplné nová alebo staršia. O každú jednu zbraň je potrebné sa starať zodpovedne. Či už ste poľovník, športový strelec alebo rekreačný strelec. Najmä poľovnícke zbrane sú často vystavené rôznym vonkajším vplyvom ako je zmena počasia a teploty alebo zanesenie prachom. Dôležité je poskytnúť zbrani adekvátnu starostlivosť a čo najskôr odstrániť vlhkosť alebo stopy po spotených rukách.

To isté však platí aj o zbraniach, z ktorých sa strieľa na vonkajších strelniciach, nielen na poľovačkách. Zbraň, ktorá je správne udržiavaná, sa Vám odvďačí tým, že nestratí svoj vyrovnaný výkon ani po dlhodobom používaní, zachová si svoju presnosť, zostane bezpečná, nestráca na hodnote a v súčinnosti so správnym výberom streliva je rozhodujúcim prvkom v úspešnosti lovu a športovej streľby.

Prvým krokom k čisteniu zbraní je zaobstaranie čistiacich prípravkov alebo čistiacej sady na zbraň. To, či si vyberiete všetky potrebné komponenty individuálne alebo si necháte odporučiť v predajni zbraní alebo poľovníctve kompletnú čistiacu sadu, je na Vás.

Medzi základné pomôcky na čistenie zbraní patrí:

  • čistiaci prostriedok, ktorý Vás zbaví najhrubšej špiny, prípadne aj hrdze
  • mazací olej alebo iné mazadlo
  • násadec (tyč) príslušný k dĺžke hlavni
  • nylónová a bavlnená kefka
  • očko na handričky spolu s handričkami
  • utierku z mikrovlákien na leštenie
  • podložka na čistenie

cistenie zbrane postup2Keď už máte zaobstarané všetko potrebné na čistenie zbrane, môžete prejsť k samotnému čisteniu. Vyberte si miestnosť, ktorá je dostatočne vetraná – kvôli výparom z čistiacich a mazacích olejov. Vždy dbajte na bezpečnosť a pred každým čistením alebo inou manipuláciou so zbraňou ju vybite a skontrolujte, či sa v hlavni alebo komore nenachádza náboj! Ďalším krokom je rozborka zbrane. Samonabíjacie pištole alebo guľovnice je väčšinou potrebné rozobrať kompletne od zásobníka cez záver, hlaveň a podobne, pričom revolvery alebo brokovnice nie je potrebné rozobrať takmer vôbec.

Následne venujte dôkladnú pozornosť každej časti zbrane. Zbavte sa každého zvyšku strelného prachu a nečistôt. Po vyčistení zbrane sa zamerajte na premazanie a to predovšetkým tých častí, na ktorých dochádza k treniu. Či už ide o záver, hlaveň alebo aj záchyt zásobníka. Po vyčistení a premazaní zbrane ju poskladajte a uchovávajte na suchom bezpečnom mieste.

Na záver je tu od nás pár rád, ktoré sa oplatí dodržiavať, ak chcete mať zbraň ako novú čo najdlhší čas. V prípade, že Vás na strelnici zastihne dážď alebo sneh a nevyhne sa im ani zbraň, do puzdra ju uložte na čo najkratší nevyhnutný čas. Takto mokrú alebo aj orosenú zbraň v prvom rade dôkladne osušte a až potom pristúpte k čisteniu. Ak máte zbraň dlhodobo uloženú v trezore, kontrolujte a konzervujte ju približne raz za mesiac, aj keď ju nepoužívate.

V prípade vlhkého prostredia (napríklad garáž alebo pivnica) konzerváciu vykonávajte častejšie. Olej na zbraň nestriekajte, zbraň „utopená“ v oleji nie je správne udržiavaná zbraň.

Mať dobre udržiavané auto vás nenechá uviaznuť na krajnici. To isté platí pre vašu zbraň. Udržujte a starajte sa o svoju zbraň podľa svojich najlepších schopností a ona sa Vám za to odvďačí s každým stlačením spúšte.